Return to Headlines
HHS Earns Academic UIL District Championship for 3rd Time in 5 Years
For the third time in five years, Hutto HS is the UIL District Academic Champion!
The team wrapped up the title March 29-30 with a total of 550 points, defeating second-place Georgetown by 122 points. Team members who advanced to Regionals will compete April 12-13.
Student placement, including those who advanced to Regionals, are listed below:
Accounting
Stephen Schneider - 1st (Region)
Sherbie Pierre - 3rd (Region)
Jayme Rhodes 5th
David Ybarra - 6th
Accounting Team (Schneider, Pierre, Rhodes, Ybarra) - 1st (Region)
Calculator Applications
Efrain Brandt - 5th
Computer Applications
David Ybarra - 1st (Region)
Derek Avila - 2nd (Region)
Ann-Marie Marcano - 3rd (Region)
Computer Science
Megan Lorfing - 1st (Region)
Derek Avila - 2nd (Region)
Chaney McIntier - 3rd (Region)
Computer Science Team (Lorfing, Avila, McIntier) - 1st (Region)
Copy Editing
Dex Parra - 1st (Region)
Ada DeHoyos - 6th
Current Issues and Events
Jeremiah Hawthorne - 1st (Region)
Travis Bulding - 3rd (Region)
Joel Hawthorne - 6th
Current Issues Team (Hawthorne, Bulding, Hawthorne) - 1st (Region)
Editorial Writing
Addysen Lamme - 1st (Region)
Jordynn Garza - 2nd (Region)
Lindsay Tennis - 3rd (Region)
Feature Writing
Jordynn Garza - 3rd (Region)
Aspen Stroble - 4th (Region Alternate)
Headline Writing
Dex Parra - 1st (Region)
Jordynn Garza - 4th (Region Alternate)
Lindsay Tennis - 6th
Informative Speaking
Haidee Monniger - 2nd (Region)
Maritza Hatler - 4th (Region Alternate)
Journalism Team - 1st
Lincoln-Douglas Debate
Max Concepcion - 3rd (Region)
Josh Carrillo - 4th (Region Alternate)
Literary Criticism
Sam Lockhart - 5th
Vinicius Martin - 6th
Math
Efrain Brandt - 6th
News Writing
Ada De Hoyos - 4th (Region Alternate)
Dex Parra - 5th
Lindsay Tennis - 6th
Number Sense
Efrain Brandt - 4th (Region Alternate)
Number Sense Team (Brandt, Garcia Guerrero, Riggans) - 2nd (Region Alternate)
Persausive Speech
William Nash - 4th (Region Alternate)
Isaac Kazlauskas - 5th
Poetry
Katie Cole - 2nd (Region)
Lana Guthrie - 4th (Region Alternate)
Charlie Erickson - 5th
Prose
Payton Patschke - 3rd (Region)
Verenice Flores Salgado - 4th (Region Alternate)
Hannah Laurence - 5th
Ready Writing
Taylor Caldwell - 4th (Region Alternate)
Speech Team - 2nd
Spelling
Liam Canfield - 5th
Max Concepcion - 6th
Spelling Team (Canfield, Concepcion, Hawthorne) - 2nd (Region Alternate)