Annual Staff Awards Event Honors Those Who Inspire
Hutto ISD held its annual End of Year Employee Awards and Recognition Dinner May 22. The event honored Hippo Nation district staff of the year, as well as retirees and pin recipients who were recognized for 10, 15, 20, 25, and 30-year service to the district.
Entertainment for the evening was provided by the Hutto High School Jazz Orchestra. The event is coordinated by Hutto Education Foundation and is funded in part by the proceeds from A+ FCU's "Hippo Debit Card."
District winners are selected from staff who have received the distinction of Employee of the Year at a campus or departmental level.
Congratulations to all our honorees who work tirelessly to make Hippo Nation...Where Inspiration Begins!
Winners and nominees are:
Secondary Teacher of the Year
Andrew Haub - Hutto High School
Also nominated:
- Matthew Brading - Farley MS
- Monica Meyers - Hutto MS
- Seth Parker - Riverhorse Academy
Elementary Teach of the Year
Dawn Neu - Hutto Elementary School
Also nominated:
- Jacki Ciccolella - Howard Norman ES
- Valerie Kozack - Cottonwood Creek ES
- Crystal Bagot - Ray ES
- Ericka Lamanna - Nadine Johnson ES
- Michelle Alewine - Veterans' Hill ES
Cabinet Member of the Year
Dr. Robert Sormani - Asst. Superintendent of School Support
Professional of the Year
Cassie Balderas - Communications Department
Also nominated:
- Aliza Rivera - School Support
- Amy Huddleston - Human Resources
- Carla Salazar - Veterans' Hill ES
- Holly Wells - Hutto MS
- Iris Bunton - Howard Norman ES
- Julie Steed - Farley MS
- Karen Perez - Special Education
- Kathleen Navickas - Nadine Johnson ES
- Kelley Isaacks - Cottonwood Creek ES
- Michelle O’Neil - Hutto ISD Police Dept
- Otilia Rivas - Ray ES
- Ryan Boles - Technology
- Ryan Burns - Hutto High School
- Ryan Winkelmann - Hutto ES
- Sheryl Rich - Business Dept
District Support Staff of the Year
Lynne Smith - School Support
Also nominated:
- Theresa Perkins - Special Education
- Sandy Williams - Communications Dept
- Emily Campbell - Maintenance & Operations
- Gloria Gibbons - Technology
- Kelly McCann - Business Dept
- Kim Herber - Transportation Dept
- Linda Reynaga - District Cabinet
- Lisa Bonnet - Human Resources
- Lynne Smith - School Support
- Ruby Villarreal - Child Nutrition
Campus Support Staff of the Year
Tracye Orange - Farley MS
Also nominated:
- Beth Weeks - Little Hippo
- Bethany Lopez - Nadine Johnson ES
- Cheryl Schneider - Hutto MS
- Elizabeth Whitney - Howard Norman ES
- Janet Johnson - Cottonwood Creek ES
- Jennifer Aquilino - Veterans' Hill ES
- Jose Deleon - Riverhorse Academy
- Theresa Bonnet - Hutto ES
- Patricia Jimenez - Ray ES
- Sandra Riethmeyer - Hutto High School
Auxiliary Employee of the Year
Jose Reyes - Maintenance & Operations
Also nominated:
- Annette Metz - Transportation
Volunteer of the Year
Bryant Nelson - Howard Norman ES
Also nominated:
- Bridget Wall - Ray ES
- Clorissa Mitchell - Hutto ES
- Elvira Lopez - Cottonwood Creek ES
- Eric Johnson - Riverhorse Academy
- Theresa Gunn - Hutto MS
- Matt Overholster - Farley MS
- Sandy Richter - Hutto High School
Retirees
- Bonnie Woodward
- Lupe Torres
- Severino Torres
- Myrtle Brown
- Elizabeth Morgan
- Karla Criswell
- Kathy Horvath
- Raymond Gavit
- Kathryn Bullock
- Sherri Kenyon
- Robin Bonner
- Lynne Cohen
- Georgette Laurence
- Linda Rosenbusch
- Shirley Reich