• Board of Trustees 


    Board Service
    There are seven members of the Hutto ISD Board of Trustees, each elected at large to serve staggered three-year terms. Officers are elected by the members of the Board of Trustees annually. Trustees provide public service to the Hutto community without financial compensation. Candidates to the Board of Trustees must conform to the eligibility requirements of the Texas Election Code.

    How to Contact Board Members
    Written communications can be delivered or mailed to:
    200 College Street
    Hutto, TX 78634

    Communication not addressed to a specific Board member will be forwarded to the Board President. Email communications can be sent to board members using the email addresses provided on this page.
    Anonymous calls or letters will not receive the Board's attention, discussion, or response and will not be referred to the administration for action.

Phone:

Email:

Degrees and Certifications:

Billie Logiudice

Board President

Term expires May 2022
Began serving May 2010
Ran unopposed May 2019

When elected: 2010

 

Phone:

Email:

Degrees and Certifications:

Terrence Owens

Board Vice-President

Term expires May 2022
Began serving May 2016
Ran unopposed May 2019

 

When elected: 2016

 

Phone:

Email:

Degrees and Certifications:

Morgan Hubbard

Board Secretary

Term expires May 2022
Began serving May 2016
Ran unopposed May 2019

When elected: 2010

 

Phone:

Email:

Degrees and Certifications:

Felix Chavez

Board Member

Term expires May 2023
Began serving November 2020
Last elected November 2020 (election postponed from May due to COVID)

When elected: 2020




Phone:

Email:

Degrees and Certifications:

Shara Turner

Board Member

Term expires May 2023
Began serving November 2020
Last elected November 2020 (election postponed from May due to COVID)

When elected: 2020

Phone:

Email:

Degrees and Certifications:

Amy English

Board Member

Term expires May 2024
Began serving May 2021

When elected: 2021

Phone:

Email:

Degrees and Certifications:

James Matlock

Board Member

Term expires May 2024
Began serving May 2021

When elected: 2021

Phone:

Email:

Degrees and Certifications:

Phone:

Email:

Degrees and Certifications:

Phone:

Email:

Degrees and Certifications: